THE BEST OF CHANEL

Good morning, everyone! On this last spring days we will talk about the best thigs to go for from Chanel Beauty. Conserning makeup, I do love to experiment,  but afterall I usually go back to basics. So today I will talk about these new ins from Chanel. At the beginning I have to admit that Chanel has excellent complimentary packaging. It’s a small detail, but these details make up the face and level of the company. I have received LE BLANC DE CHANEL Multi-illuminating base, POUDRE UNIVERSELLE COMPACTE Shade 12 with pink undertone, Coco Mademoiselle Eau de Parfum, LE CORRECTEUR DE CHANEL (Concealer) in shade 10, ROUGE ALLURE VELVET lipstick in shade 43 La Rafinee, which is the best seller shade, LES BEIGES Healthy Glow Sheer Colour SPF 15 Powder in shade 20 and two samples.

Všem dobré ráno! Dnes společně se podivíme na nejlepší produkty od Chanel Makeup. Co se tyče makeupu, i když rada experimentuji, vetšinou ale stejně se vracím k mnohaletým oblíbencům. Takže pojďme se společně podívat co jsem dostala. Pro začátek rada bych zmínila že Chanel má opravdu výjimečné baleni. Já jsem na takové věci hodně citlivá a, ano, je to malý detail, ale s takových detailu lze posoudit úroveň té značky.  Jak na tom dají záležet. Takže teď k věci – mám tu LE BLANC DE CHANEL Multi-illuminating base (rozjasnujicí báze), Pudr POUDRE UNIVERSELLE COMPACTE v odstínu 12 s růžovém podkladem, Coco Mademoiselle Eau de Parfum, LE CORRECTEUR DE CHANEL (rozuměj Concealer) v odstínu 10, ROUGE ALLURE VELVET rtěnka v nejprodávanějším odstínu 43 La Rafineé, Pudr z letní kolekce LES BEIGES Healthy Glow Sheer Colour SPF 15 Powder v odstínu 20 a dva vzorky.

Let’s start with the base – it’s excellent. As I am pale skin tone, it illuminates, giving some silver highlighting shimmer, minimizes pores and makeup sits so well on it. I know, many of us were struggling with Huda Beauty Foundation getting too oily and breaking on the nose, cheeks, and chin. And this base fixes it! It gives any makeup more lasting effect even without baking. I would definitely recommend! Concealer is more liquidy than the ones I am used to (M.A.C. Longwear Concealer), but have that kind of coverage and doesn’t roll into wrinkles under the eyes, which is appreciated. Among three powders I have tested, I have to say that I wasn’t nicely surprised. The POUDRE UNIVERSELLE COMPACTE is a disaster! I can make a perfect makeup look cakey and would highlight any imperfection on your skin, even the smallest. LES BEIGES Healthy Glow Sheer Colour SPF 15 Powder is a nice product, comes in a nice package and have a sable brush. Covers nicely, however, the tone ’20 is too dark for me at the moment at the beginning of the summer. But let’s give it a try after a small tan session by the pool! And, finally, the powder which fitted me best was VITALUMIÈRE COMPACT DOUCEUR SPF 10 in the shade 12 – BEIGE ROSÉ! It gives your skin some kind of photoshop effect, is longlasting, doesn’t gets oily, doesn’t highlight any imperfections. The tone sits perfectly. In my opinion, among listed, that is the most successful powder product. The lipstick! First, tell me what would you expect of your perfect lipstick? And then imagine that all that properties have this lipstick! Matte, with a saturated color, doesn’t dry your lips like other mattes, stays there after the meal, and shades are just right for nude/pink/brown eye makeup. I am definitely buying more of those very time soon!

A začneme  Báze – je excelentní! Já mám hodně bledou plet, a báze mi ji hezky rozjasnila, zmenšila pory, a makeup vydržel na ni dost dlouho. Pokud máte Huda Beauty foundation, a během nošeni vám začíná hodně lesknout T-Zona, doporučuji ho zkusit s LE BLANC  Multi-illuminating base od Chanel – opravdu vás výsledek překvapí! Korektor je tekutější než ten, na který jsem zvykla (M.A.C. Longwear Concealer), ale kryje stejně a nezapadá do vrásek pod očima, což jsem ocenila. Pudrové produkty tolik mě nenadchly, až na  VITALUMIÈRE COMPACT DOUCEUR SPF 10 v odstínu 12 – BEIGE ROSÉ! Přidava pleti krásny photoshopový efekt, ne leskne, ne zvýrazňuje nedokonalosti. Odstín taký sedí perfektně! Tento pudr můžu stoprocentně doporučit. A nakonec, rtěnka! Pro začátek, řeknete si co byste od ideální rtěnky očekávaly? A ten si představte že vše tyto vlastnosti má ROUGE ALLURE VELVET rtěnka v odstínu 43 La Rafineé. Matná, s nádhernou sycenou barvou, nevysušuje rty, zůstane na rtech i po jídle. Rozhodně si brzo pořídím další! 

I hope this post gives you a picture of pros and cons of these products. I know there is an opinion among bloggers that high-end cosmetics is unfairly hyped and overpriced, however, it’s not the rule. In the ocean of makeup, we can all find our own stream and wave ; )
Tell me in the comments about your favorite Chanel or any high-end brand products! And enjoy the summer, kids!

Doufám že článek vám dal menši obrázek těchto produktu a možná si nějaké pořídíte do budoucna! Napište mi do komentářů vaše high-end oblíbence! A užívejte si léto!

Chanel brooch
Chanel brooch

Follow:

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordPress spam blocked by CleanTalk.