How to: get the best of Valentine’s

alentine’s ’18 brought me more inspiration than I ever had, which came together with more preparation. And it hasn’t disappointed. We were trying to get maximum of that holiday and we did! I know, there are a lot of talks these days about how unnecessary, cheesy and commerce this holiday is, but, come on, let’s admit that we all need more love confessions and heart-shaped stuff in our lives. And… that’s another reason to spoil yourself with new beautiful lingerie ; )

Letošní Valentýn mi přinesl více insparace než kdykoliv předtím, ale s tím i více příprav. Protože my holky uděláme vše pro to, aby byl podle našich představ a nezklamal nás. My s manželem jsme se snažili z tohoto dne vytěžit co nejvíce a povedlo se! Vím, že teď je hodně keců ohledně toho, že to je komerční a nepotřebný svátek, ale poďte si přiznat, že my všichni by jsme rádi dostávali více příležitostí prokazovat si lásku a více příjemných překvapení a právě tento den je jeden z těch, kdy je to možné. V tento den se snažíme tomu druhému dokázat svou lásku a proto právě v tento den je možnost pořídit mu nějakou maličkost, např. koupit mu nové prádlo.

Processed with VSCO with al3 preset

My second half did his best to make this Valentine’s Day the most special in my life. I haven’t expected this many nice surprises and in the middle of it, I even get feeling that I don’t deserve it! I have to confess that we started our celebration a few days before. Breakfast in the bed, with good old love movie, brought up the atmosphere of the upcoming holiday.

Manžel se snažil tento den udělat co nejvíce vyjímečným, aby to byl nejkrásnější Valentyn v mém životě. Skutečně jsem neočekávala. že mě tolik překvapí a měla jsem pocit, že si to ani nezasloužím.Musím přiznat, že jsme začali oslavovat pár dní předem. Vše to začalo krásnou snídaní do postele a dobrým filmem o lásce, kterým zažehl atmosféru přicházejícího svátku.

Next thing which was necessary is new gorgeous lingerie. And as when we speak of Valentine’s Day, we speak Agent Provocateur. So we headed to Parížská for new pieces.

Další věc, která je relativně již zaběhlá jsou dárečky na Valentýna. Tento rok mi můj manžel udělall ohromnou radost se spodním prádlem od značky Agent Provocateur. Pokud nevíte, co tomu druhému pořídit, toto je skvělý nápad!

Neither the biggest hit of last few years – heart-shaped balloons couldn’t miss! So on the morning when a doorbell ringed I have received a bunch of the most beautiful balloons from Balloons Empire Praha which absolutely made my day and inspired me for so many beautiful pictures.

Rozhodně jsme nemohli zapomenout na největší hit posledních let – balonky ve tvaru srdce.Takže, když ráno zazvonil zvonek, dostala jsem spoustu balonků ve tvaru srdce z Ballons empire praha, což mi velmi dojalo a inspirovalo mě k vytvoření mnoha fotek.

We are all grown-ups, but let’s admit we still love toys V-Day can’t exist without! My best friend surprised me with this cute teddy bear. And that wasn’t it – inside a red envelope, I’ve found a Sephora gift card, which I am definitely using in this month! So, boys, keep in mind this brilliant idea! ; )

Ano, je sice pravda, že jsme už dospělí, ale přiznejme si, stále všichni milujeme plyšáky, bez kterých Valentýn bezesporu nemůže existovat. Moje nejlepší kámoška mě velmi překvapila tímto roztomilým medvídkem. A to nebylo vše – v červené obálce jsem našla dárkovou kartu do Sephory, kterou určitě brzo využiji. Takže chlapy, berte v potaz tento skvělý nápad! 

Next thing you’ll be looking for is a perfect place for romantic dinner. A special place, which won’t be crowded, will keep the intimate atmosphere and will offer delicious Valentine’s menu. And this time in Prague for us it was SoHo restaurant and lounge.